כלל היומן? מה זה? הרבה פעמים קשה בהתחלה להבחין בין הזמן past simple לבין הזמן present perfect simple. הרבה מורים משתמשים במונחים שקצת קשה לנו לקלוט, על עבר מוגדר ועבר לא מוגדר.
בעיני פשוט יותר להשתמש בכלל שכמעט תמיד פותר את הבעיה – כלל היומן.

כלל היומן
מכירים יומן שבועי? כזה שמחלקים בבית הספר בתחילת השנה?
אז כשאתם צריכים לחשוב באיזה זמן צריך להיות המשפט שלפניכם, תפתחו את היומן הדמיוני שלכם ותנסו לראות אם האירוע שקורה במשפט הוא משהו שהייתם יכולים למצוא ביומן. לדוגמה:

Sharon celebrated her birthday last week.

הפעולה שמתרחשת במשפט הזה קרתה בשבוע שעבר, ואנחנו לגמרי יכולים למצוא את שבוע שעבר ביומן הדמיוני שלנו. לכן המשפט הזה הוא בעבר פשוט, רגיל – past simple.

לעומת זאת, משפט אחר:

I have recently moved in to a new house.

Recently זה ‘לאחרונה’, וזה כבר משהו שאי-אפשר למצוא ביומן. לאחרונה יכול להיות לפני שבוע, לפני חודש, לפני שנה… לכן זה לא מוגדר, וזה present perfect.

בקיצור:  מה שאפשר למצוא ביומן הוא past simple – זה כולל תאריכים מדויקים, ימים, שנים וכל מה שכולל את המילה ago (seven years ago, two weeks ago…). מה שאי-אפשר למצוא ביומן הדמיוני הוא present perfect, וזה כולל ביטויי זמן כמו לאחרונה, עדיין, אף-פעם (אי-אפשר למצוא את “אף פעם” ביומן), ועוד.

בכל פעם שיש לכם חשד ש-present perfect עשוי להיות מעורב בעניין – תפתחו מיד את היומן הדמיוני.

אם אתם רוצים לקבל ממני עוד טיפים, שלחו לי הודעה בקישור הזה ואשלח לכם מיד.
אפשר ליצור איתי קשר גם בפייסבוק, ואינסטגרם.

כתיבת תגובה

איך לענות על שאלה בספרות?

החל מבגרות החורף 2020 (תש”ף), תשתנה דרך המענה על השאלות בבגרות בספרות.(לצפייה בשינויים באתר של משרד החינוך לחצו כאן) האמת, התשובה שאתם צריכים לכתוב עכשיו

קרא/י עוד

Progressive

לאורך כל השנים שלנו בשיעורי אנגלית אנחנו לומדים כל מיני זמנים עם המילה progressive… בהתחלה זה present progressive הבסיסי, ובהמשך אנחנו מגיעים אפילו עד present perfect progressive – הזמן

קרא/י עוד